Az általunk kezelt gyepek életközösségét kíméletes természetvédelmi kaszálással védjük. 🌿🦎🦗🕷🐜🐞🐛🦋🐝 Most bemutatjuk, hogy ez hogyan valósítható meg a gyakorlatban. Érdemes otthon is kipróbálni!
Ha kicsit nyitott szemmel nézzük a kertünket, sokat tehetünk a területünk biodiverzitásának növelése érdekében - és nem mellesleg kevesebb munkát csinálunk magunknak, hiszen a kaszálást elegendő évente két, szárazabb gyepeken egy alkalommal elvégezni, és nem is kell az egész területet lekaszálni. Az alábbiakban ismertetünk pár elvet, ami segíthet a gazdáknak a szakszerű természetvédelmi kaszálás megtervezésében.
Mielőtt nekilátunk, nem árt kicsit feltérképezni, milyen fajok élnek és vannak-e inváziós fajok a gyepen, mennyire száraz a hely. Ehhez nagy segítség lehet pl. az okostelefonokra telepíthető növényazonosító alkalmazás, a PlantNet. Az inváziós aranyvesszőt és a szintén gondot okozó nádtippant kétszeri kaszálással és a széna eltávolításával kordában lehet tartani.
Fontos tudni, hogy a rovarok és a velük táplálkozó gerinces fajok illetve az orchideák szempontjából az első kaszálást célszerű júliusra tolni, az aranyvesszővel erősen fertőzött részeket azonban érdemes június folyamán lekaszálni.
Lényeges a hagyásfoltok, búvósávok hagyása a kisállatok védelme és a növényfajok változatossága érdekében. A változatos, egészséges, inváziós fajoktól mentes területek egy részét ki kell hagyni a kaszálásból, jó ha minden alkalommal változtatjuk, melyik részt hagyjuk ki.
A 8-12 cm tarlómagasság nem csak a rovarok, kis gerincesek életét mentheti meg, hanem a fontos évelő növényfajok tőlevélrózsáját is kíméli és a tűző napsütésben csökkenti a talaj túlmelegedését. Menekülési lehetőséget biztosítunk az állatoknak, ha nem kintről befelé haladva, hanem belülrő lkifelé, vagy egyik oldalon kezdve lineárisan haladva végezzük a kaszálást. Tarktoros kaszálás esetén fontos a riasztó lánc használata, ami időben figyelmezteti a fűben megbújó állatokat.