Egyszerűen elkészíthető, kipróbált denevérodú tervrajz. Ezt a denevérodú típust kis termetű denevérek számára tervezték, mindössze 25 mm-es belső mélységgel rendelkezik.
A madárodvakkal ellentétben a denevérodúk foglalási aránya alacsonyabb, de ha megtelepednek, akkor egyszerre több egyed szokott bennük lakni. Lent látható az odú terve, amely szabadon felhasználható és terjeszthető, az amerikai The Bat House Builder's Handbook alapján készült. Az Észak-Amerikában használt odútípusok hazánkban is használhatók. A képre kattintva a tervrajzot nagyobb méretben is megtekintheti, kinyomtathatja vagy lementheti.
Kattintson a képre a nagyobb méretű tervrajz letöltéséhez!
Denevérodú tervrajz
Az odú alapvetően két darab párhuzamos deszkából áll, közte egy 25 mm-es réssel. A szűk rés megakadályozza, hogy a ragadozók hozzáférjenek a denevérekhez, de ebből adódóan csak a kisebb testű denevérek tudják használni. Az odú alsó harmadánál látható légrés a nyári melegben légáramlást biztosít az odú alsó felén, így elviselhetőbbé teszi a kánikulát. Télen vagy hűvösebb időben a denevérek az odú felső, zártabb részébe húzódva találnak menedéket.
Az elkészült, kihelyezett odú
A közelebbi képen jól látszik, hogy az odú hátsó fala vízszintesen barázdált. Erre azért van szükség, hogy a denevérek karmaikkal meg tudjanak kapaszkodni a deszkán. A denevérodút a meleg déli oldalon kell elhelyezni, és ha esőnek is ki van téve, célszerű egy kis tetővel ellátni, ahogy mi is tettük. A tetőt egyúttal rögzítő lemeznek is használtuk. Az odút alul egy átmenő csavarral, felül pedig a lemeztető 90 fokban elhajlított belső peremével fogattuk fel.
A denevérodú első lakója