Colchicum autumnale - A mérgező növény nevét a monda szerint Colchis városáról kapta, mely város a méregkeverők hazája volt. Az alábbi elnevezései ismertek: vetővirág, tücsökkoma, őszi kakasmandikó, őszike, vetővirág (vetés idején virágzik), zörgő-gaz, pücsökkoma, csicsikoma, kikirics, kükörics, kükirc, kükerc, kutyadöglesztő, ebvirág, kígyóhagyma, kígyóvirág, krokusz.
Az őszi kikerics termőhelyeit az üde réteken, kaszálókon találjuk meg. A nitrogénben gazdagabb, nyirkos talajokat kedveli. Hazánkban inkább a Dunántúlon jellemző az előfordulása, de szórványosan az Alföldön is találkozhatunk vele. Európában és a mediterrán területeken honos.
Az évelő növény zöld levelei és köztük megbúvó toktermései a nyár második felében elszáradnak. A levelek által termelt, a hagymában raktározott tartalék tápanyag felhasználásával kora ősszel jelennek meg virágai.
Hatóanyagai között megtalálhatjuk a tropánalkaloidokat, egyebek mellett a kolchicint, a demekolcint, a kolchikozidot. A kivonatából készített kolchicint a növénytermesztésben (sejtméretnövelő hatása miatt) tömegnövelőként, illetve a nemesítésben (mutációt serkentő hatása miatt) fajtaváltozatok létrehozására használják.