Nagybakónak több helyileg ritka növényfaját sikerült kimentenünk egy útépítésről. A munkálatok során sajnos megsemmisült Nagybakónak egyik utolsó olyan élőhelye, amelyen pl. az ágas homokliliom és az erdei peremizs éltek, de az utolsó pillanatban sikerült áttelepítenünk őket több más fajjal együtt biztonságos helyekre, ahol tovább gazdagíthatják a helyi növényvilágot.
2019-ben elkezdődött a régóta tervezett Újudvart Nagybakónakkal összekötő út építése, melynek során szükség volt a meglévő út jelentős kiszélesítésére. Sajnos a munkálatoknak egy különleges, részben szilfákkal benőtt keleti fekvésű rézsű is áldozatul esett, amelyen olyan helyileg ritka növényfajok éltek, amelyeket Nagybakónak egész területén valószínűleg kizárólag ezen a helyen lehetett megtalálni.
A rézsű jellemző fajai voltak: ágas homokliliom, hasznos tisztesfű, sarlós gamandor és erdei peremizs (a képek 2019-ben készültek a déli-hegyi út menti rézsűn)
Az építkezések előtt több időpontban is bejártuk az útvonalat, és felmértük a hely élővilágát. Meglepődve tapasztaltuk, hogy az út menti homokos rézsűn a megszokott akác helyett - régen gyakori - mezei szil és őshonos cserjék nőnek, ami egyáltalán nem megszokott jelenség a környéken, ahol az útszélek szinte egyeduralkodó fafaja a behurcolt fehér akác. A szilfák jelenléte arra utalt, hogy a rézsű élővilága a régebbi időkből maradt meg, amikor még akác helyett szilfákkal ültették be az útszéleket. Jó esély volt rá, hogy még különleges növényfajok is megmaradtak a területen.
A rézsűt alaposabban átkutatva olyan helyileg ritka fajokat találtunk, amelyek más - többnyire erősen lepusztult - rézsűkről teljesen hiányoznak, mint az ágas homokliliom, az erdei peremizs, a közönséges méreggyilok, de találtunk hasznos tisztesfüvet, sarlós gamandort és fehér árvacsalánt, amelyek szintén ritkán fordulnak elő a környéken. A rézsű élővilágának elpusztításával ezek a növényfajok végleg eltűnhettek volna a falu környékéről, ezért úgy döntöttünk, hogy áttelepítjük őket biztonságos helyekre.
Az útépítés előtt és közben (a rézsű fáit korábban kivágták)
Nem lehetett tudni, meddig van lehetőség a fajok kimentésére, ezért azonnal, még nyáron, a növények virágzása alatt elkezdtük az áttelepítést. A közhiedelemmel ellentétben - főleg a szárazságtűrő és gumós növények esetén - az átültetés bármikor, akár nyáron is végezhető, de fontos a megfelelő öntözés. Az átültetést földlabdával végeztük, igyekeztünk, hogy minél kisebb kár érje a gyökérzetet, és olyan helyeket kerestünk a növényeknek védett parkjainkban, amelyek megfelelőek a számukra.
A földlabdával kiemelt töveket ládákban szállítottuk
Nagyságrendileg 50 tövet/tőcsoportot ültettünk át, de hagytunk töveket arra az esetre, ha esetleg elmarad építkezés. Az útépítés egészen őszig csúszott, így lehetőségünk nyílt magok gyűjtésére is. A magok egy részét ősszel elvetettük, a másik részüket eltároltuk tavaszig, majd virágosládákba vetettük. A fehér árvacsalán esetén magas csírázási arányt tapasztaltunk, a hasznos tisztesfű esetén viszont a magok kis hányada csírázott ki.
A kimentett növényfajok:
- Ágas homokliliom (Anthericum ramosum)
- Erdei peremizs (Inula conyza)
- Közönséges méreggyilok (Vincetoxicum hirundinaria)
- Sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys)
- Hasznos tisztesfű (Stachys recta)
- Fehér árvacsalán (Lamium album)
- Csomós harangvirág (Campanula glomerata)
A gyűjtött magokból kikelt palánták: a közeli képeken fehér árvacsalán és hasznos tisztesfű
A megmentett növényfajok egyike sem védett, de néhányuk (pl. az ágas homokliliom, az erdei peremizs vagy a sarlós gamandor) helyileg ritka, ami azt jelenti, hogy 5 km-es sugarú körön belül máshol nem nagyon fordulnak elő. Eltűnésük csökkentené a helyi biodiverzitást, ezért tartottuk fontosnak a megmentésüket, ami végül sikerrel zárult. Az alábbiakban bemutatjuk a megmentett fajokat.
Ágas homokliliom
Az ágas homokliliom (Anthericum ramosum) a spárgafélék (Asparagaceae) családjában az agávéformák (Agavoideae) alcsaládba sorolt homokliliom (Anthericum) nemzetség egyik, Magyarországon is honos faja. 30–80 cm magas évelő. Nagyon vékony, hengeres szára ágas. A mostoha körülményeket is jól viseli. Gyökeréről, vegetatívan is jól szaporodik. Júliustól szeptemberig (augusztusig) nyílik. Száraz gyepekben, xerotherm erdőkben sokfelé előfordul, de nem gyakori. (Forrás: Wikipedia, mzshome.net)
Erdei peremizs
Az erdei peremizs (Inula conyza) a fészkesvirágzatúak rendjébe és az őszirózsafélék családjába tartozó faj. Honos Közép- és D-Európában, Ny-Ázsiában, ÉNy-Afrikában. Évelő lágyszárú. A Középhegységben és a Dunántúlon elég gyakori, száraz tölgyesekben, bokorerdőkben, vágásokban. Száraz tölgyesekben, bokorerdőkben, vágásokban sokfelé előfordul de nem gyakori. (Forrás: Wikibook, mzshome.net).
Közönséges méreggyilok
A közönséges méreggyilok (Vincetoxicum hirundinaria) a selyemkóró kicsinyített mása. Május és augusztus között találkozhatunk vele száraz erdőkben, cserjésekben, réteken. Sokfelé előfordul, de ált. nem tömeges. (Forrás: mzshome.net)
Sarlós gamandor
A sarlós gamandor (Teucrium chamaedrys) az árvacsalánfélék családjába tartozó növény, amely az európai és észak-afrikai mediterrán térségből származik, és a Közel-Keleten, egészen Iránig megtalálható. Száraz, meleg sziklás lejtőkön, réteken május-július között virágzik. Alacsony termetű ajakos növény. Szára 10–30 cm hosszú, néha félig kúszó, töve enyhén fásodik. Lejtősztyeppben, zárt sziklagyepben, száraz gyepekben többfelé előfordul, erdőssztyepp-faj. Dombvidéken gyakoribb. (Forrás: Wikipedia, mzshome.net)
Fehér árvacsalán
A fehér árvacsalán (Lamium album) az árvacsalánfélék (Lamiaceae) családjába tartozó faj. Ázsiában és Európában a mediterrán tájak kivételével igen elterjedt. Magyarországon az Alföld kivételével gyakori, üde gyomtársulások növénye. Májustól júliusig (néha szeptemberig) virágzik. Üde gyomtársulások, tölgyes erdőszélek, mezsgyék eurázsiai eredetű növénye, többfelé előfordul. (Forrás: Wikipedia, mzshome.net)
Csomós harangvirág
A csomós harangvirág (Campanula glomerata) a fészkesvirágzatúak (Asterales) rendjébe, ezen belül a harangvirágfélék (Campanulaceae) családjába tartozó évelő faj. Európa nagy részén megtalálható, Magyarországon elég gyakori, a szárazabb gyepeket, tölgyeseket kedveli. Száraz erdők, szárazabb gyepek faja, többfelé előfordul. A virágzási ideje Magyarországon júniustól egészen novemberig tart. (Forrás: Wikipedia)